English
Merhaba, üye girişi için tıklayınız
Baba Bize Neden Dönme Diyorlar?
Baba Bize Neden Dönme Diyorlar?Baba Bize Neden Dönme Diyorlar?
Baba Bize Neden Dönme Diyorlar?
Yayınevi :
Ürün Fiyatı :
45,00   (Kdv Dahil)

Selanik üzerine konuşmak, yazmak kaybettiğimiz bir dünyayı ve insanını anlama çabasıdır. O Selanik ki Osmanlı’nın batıya açılan penceresi, eski İstanbulluların “Avrupai Osmani”sidir. Selanik, Osmanlı’nın İstanbul’dan sonra, Rumeli yakasındaki en parlak kentidir. Osmanlı yönetiminde geçen dört yüz seksen iki yıl boyunca çok uluslu, çok kültürlü, çok dilli bir kent olma özelliğini sürdürmüştür.

Selanik’in en özgün topluluğunu ise “Dönme”ler oluşturmuştur. Dönmelerin büyük katkısı ile Selanik, önemli bir ticaret ve kültür merkezi hâline gelmiştir. Dönmelerin Balkan Harbi’nin ve Mübadele’nin etkisi ile İstanbul’a yerleşmeleri, tarihsel sürece yeni bir boyut kazandırmıştır. Her ne kadar Cumhuriyetin kuruluş yıllarında laik devlet anlayışını ve “eşit yurttaş” kimliğini büyük bir sadakatle benimseseler de geniş toplum tarafından daima kuşkuyla karşılanmışlar, günümüze kadar süregelen nefret söyleminin, komplo teorilerinin hedefi olmuşlardır. Suzan Nana Tarablus bu kitabında, Dönmelerin İstanbul’a göçünden tören ve ritüellerine, komşuluk ilişkilerinden yemek kültürlerine, bir araya gelme pratiklerinden toplumsal bellekte yer etmiş travmalarına kadar konuya dair önemli bir sözlü tarih çalışması yapıyor. Bu kez konuşma sırası “Dönmeler”de!

Ürün Özellikleri

Sayfa Sayısı 368 sf.
ISBN 978-975-434-686-2
Dil Türkçe
Cilt Karton Kapak
Boyutlar 13,5 X 19,5 cm.
Basım Yılı Şubat 2022
Türü Tanıklıklar
Türkiye dışından vereceğiniz siparişler için lütfen kitabevi@salom.com.tr adresine, satın almak istediğiniz ürün(lerin) bilgisini, teslimat adresinizi ve iletişim bilgilerinizi bildiriniz.
Ayrıca +90 212 231 9282 no'lu telefondan da bize ulaşabilirsiniz.

Ürün Yorumları

Bu ürün ile ilgili henüz bir yorum yapılmamıştır.

Yorumunuzu bizlerle paylaşın

Adınız Soyadınız :
E-Posta Adresiniz :
İkon Seçimi :
Ürün Puanı :
Yorumunuz :