English
Merhaba, üye girişi için tıklayınız
Karataş Hastanesi ve Çevresinde Yahudi İzleri
Karataş Hastanesi ve Çevresinde Yahudi İzleriKarataş Hastanesi ve Çevresinde Yahudi İzleri
Karataş Hastanesi ve Çevresinde Yahudi İzleri
Yazar :
ISBN :
Tükendi!

“Karataş Yahudilerinin ya da başka bir deyişle İkinci Juderia’nın tarihi, Karataş’ın 1865 yılında imara açılmasından uzunca bir süre sonra başlar. İzmir’de Agora çevresinde Basmane, Havra Sokağı ve Kadifekale etekleri arasında kalan bölgedeki yedi mahallede hemen hemen 300 yıldan beri yaşamakta olan İzmir Yahudileri, Karataş imara açıldıktan 20 yıl kadar sonra bölgeye yerleşmeye başlamıştır. Özellikle 19. yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren giderek yoksullaşan ve yoksullaşması ile eşgüdümlü olarak artan cemaat içi sınıf kavgaları, eğitimsizlik, nüfus artışı ve onun yol açtığı barınma sorunları, işsizlik, açlık ve sefaletle mücadele eden İzmir Yahudi Cemaati’nin hiç değilse bir bölümünün sosyal ve ekonomik sorunlarını giderek yeniden yaşama tutunduğu yer Karataş’tır. Bu yüzden, Karataş’ta Yahudi izleri olarak nitelendirdiğimiz Sinagoglar, Yahudi okulları, Asansör kulesi, Karataş Hastanesi ve hatta Kortejolar, sosyal ve ekonomik açıdan yeniden güçlenmeye başlayan cemaat mensuplarının yaşamında oluşan değişimin yansımalarıdır.”

Ürün Özellikleri

Sayfa Sayısı 272 sf.
ISBN 9789751801791
Dil Türkçe
Baskı 1
Cilt Karton Kapak
Boyutlar 16,5 X 23,5 cm
Basım Yılı Nisan 2015
Türü Araştırma - İnceleme
Türkiye dışından vereceğiniz siparişler için lütfen kitabevi@salom.com.tr adresine, satın almak istediğiniz ürün(lerin) bilgisini, teslimat adresinizi ve iletişim bilgilerinizi bildiriniz.
Ayrıca +90 212 231 9282 no'lu telefondan da bize ulaşabilirsiniz.

For international orders; please contact kitabevi@salom.com.tr with the information of the products you want to buy, the delivery address and your contact information or alternatively, call +90 212 231 9282.

Para pedidos desde fuera de Turquía; póngase en contacto con kitabevi@salom.com.tr con la información de los productos que desean comprar, su dirección de entrega y datos de contacto o, llame al +90 212 231 9282.

Ürün Yorumları

Bu ürün ile ilgili henüz bir yorum yapılmamıştır.

Yorumunuzu bizlerle paylaşın

Adınız Soyadınız :
E-Posta Adresiniz :
İkon Seçimi :
Ürün Puanı :
Yorumunuz :