English
Merhaba, üye girişi için tıklayınız
Modern İbranice Dilbilgisi
Modern İbranice DilbilgisiModern İbranice Dilbilgisi
Modern İbranice Dilbilgisi
Yazar :
ISBN :
Tükendi!

Son dönemlerde ülkemizde Yahudilik ve İsrail’e akademik anlamda yoğun bir ilgi müşahede edilmektedir. Türkiye-İsrail ilişkileri de bu konularda yapılacak çalışmaları önemli kılmaktadır. Yahudilik veya İsrail’le ilgili araştırmalarda, kaynak dili olarak İbranicenin kullanılması fevkalade önemlidir.

İbranice, Batı Sami Dilleri grubuna aittir. Bu dil adını İbranilere nispetle almıştır. Yahudiler tarafından “kutsal dil” (laşon ha-kodeş) olarak isimlendirilir. Yahudi kaynaklarında bu konuda bol yorumlar mevcuttur. İbranice, bir dil adı olarak ilk kez yaklaşık M.Ö. 130’larda Grekçeye tercüme edilen Yahudi apokrif kitaplardan Ben- Sira kitabının girişinde geçer.

Çeşitli inançsal kaynaklı nedenlerden dolayı M.Ö. 6. yüzyıldan başlayarak Yahudilerin günlük kullanımlarından çıkan İbranice ancak ibadet ve lütürji, şiir ve nesir dili olarak varlığını sürdürmüştür; sinagog ilahileri, dua kitapları, tefsirler, responsalar / fetvalar bu dilde yazılmıştır. İbranicenin yeniden işlerliği kavuşturulması çabaları, bir Yahudi devleti kurulması ülküsünün baş gösterdiği 19. yüzyıl sonlarını izleyen döneme rastlar.

1920 yılında İngiliz Mandası dönemi Filistin’inde İngilizce ve Arapçanın yanında üçüncü bir dil olarak kabul edilen İbranice, 1948 yılında İsrail Devleti’nin kurulmasından sonra resmi dil kabul edilmiştir.

Ürün Özellikleri

Sayfa Sayısı 340
ISBN 9789755483146
Dil Türkçe ve İbranice
Baskı 1
Cilt Karton Kapak
Boyutlar 16,5 X 23,5 cm
Türü Dilbilimi
Türkiye dışından vereceğiniz siparişler için lütfen kitabevi@salom.com.tr adresine, satın almak istediğiniz ürün(lerin) bilgisini, teslimat adresinizi ve iletişim bilgilerinizi bildiriniz.
Ayrıca +90 212 231 9282 no'lu telefondan da bize ulaşabilirsiniz.

Ürün Yorumları

Bu ürün ile ilgili henüz bir yorum yapılmamıştır.

Yorumunuzu bizlerle paylaşın

Adınız Soyadınız :
E-Posta Adresiniz :
İkon Seçimi :
Ürün Puanı :
Yorumunuz :